• info@drmuratgul.com
  • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
  • Pzt - Salı: 8:00 am - 17:00

Doç. Dr. Murat GÜL - Androloji

Bükülebilir vs Şişirilebilir (3 parçalı) Penil Protez? Hangisini Seçmelisiniz

  • Anasayfa
  • Blog
  • Bükülebilir vs Şişirilebilir (3 parçalı) Penil Protez? Hangisini Seçmelisiniz

Bükülebilir vs Şişirilebilir (3 parçalı) Penil Protez? Hangisini Seçmelisiniz

Klinikte penil protez ihtiyacı olan hastalardan en sıklıkla aldığım sorulardan birisi de "hocam bükülebilir (tek parçalı) olanı mı yoksa şişirilebilir (üç parçalı) olanı mı seçmeliyim"?

Şu anda dünyada çoğu erkek (>%95) şişirilebilir (inflatable) penil protezleri tercih etmekte ve doğruyu söylemeliyim ki gerçekten de penil proteze ihtiyaç duyacak bir konumda olsaydım, muhtemelen şişirilebilir bir protezi tercih ederdim. Bu blog yazısının çoğu okuyucusu için de bunun doğru olduğundan eminim.

Peki bu durum, bükülebilen penil protezleri (malleable) seçebileceğimiz hiçbir kondisyon olmadığı anlamına mı geliyor veya şişirilebilir protezler tüm hastalar için en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz anlamına gelir mi? 

Güncel verilere baktığımız da kuşkusuz şişirilebilir (3 parçalı) penil protezler şu anda kullanımda olan en popüler implantlardır ve kullanımları Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'tan gelen verilerle doğrulandığı üzere gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle bu durum bazılarının bükülebilir implantın modern cinsel tıptaki yerini sorgulamasına neden olabilir.

 

Bu soruya yanıt vermeden önce her iki protez türünün avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek isterim.

Aslında bükülebilen penil protezler daha yüksek mekanik güvenilirliğe sahiptir, daha ucuzdur ve yerleştirilmesi daha kolaydır. Şişirilebilir protezler ise daha kaliteli ereksiyon sağlar, daha iyi gizlenebilirliğe sahiptir ve ameliyat sonrası hasta memnuniyetinin daha fazla arttığını gösteren geniş bir literatür verisi vardır. Ancak mekanik problem çıkarma problemi daha fazladır ve üç parçalı olmasından dolayı cerrahisi tecrübe ister. Aslında çoğu hasta şişirilebilir 3 parçalı protezleri doğal sertleşmeyi daha iyi taklit ettiği için tercih etmektedir.

Peki bükülebilen bir protezin kullanılabileceği durumlar var mıdır? Belki de çeşitli nedenlerle şişirilebilir protezlerin daha az çekici olduğu ve en azından bükülebilir bir cihazın düşünülmesinin doğru olduğu durumlar vardır. Bunlar hastayla ilgili faktörler, hastalık ilgili faktörler, ekonomik faktörler ve cerrahla ilgili faktörler olarak özetlenebilir.

 

Hasta ile ilgili faktörler

Klinik tecrübem, el becerisi zayıf olan hastalarımın ameliyat sonrası protezi şişirmek ve söndürmek için zorlandığı yönünde. Benzer şekilde, obez ve (kısmen) gömülü bir penise sahip hastalarım genellikle pompaya erişmekte zorlanıyorlar. Eğer siz de bu özelliklerden birine sahipseniz sizin için bükülebilir penil protez daha iyi bir seçenek olabilir.  Bunun haricinde bükülebilir penil protezler lokal anestezi altında da yerleştirilebilir ve bu, bölgesel veya genel anestezi için uygun olmayan hastalar için değerli bir seçenek olabilir. Bazı hastalar ise bükülebilir tek parçalı penil protezleri mekanik olarak daha güvenli bulmakta ve dolayısıyla revizyon gerektirme riskinin daha düşük olduğuna inanmaktalar (şüphesiz doğru!). Bu nedenle bu protez tipine yönelmekteler.

Hastalık ile ilgili faktörler

Priapizmli (sertleşme kaybı ile sonuçlanabilen uzun süren ereksiyon) bir hastanın acil tedavisinde veya zor kurtarma cerrahisi vakalarında bükülebilir tek parçalı penil protezlerin kullanılmasını savunan bir görüş hakim. Günümüzde özellikle yeni gelişen priapizmde, birinci basamak tedaviler başarısız olmuşsa veya priapizm süresi 24 ila 36 saatten uzunsa, penil protez yerleştirilmesi giderek daha popüler bir seçenek haline gelmektedir. Bunun sebebi priapizmin protez yerleştirilecek alanlarda şiddetli yapışıklık ve doku kaybına sebep olması, ve bu nedenle sonradan protez yerleştirilmesinin oldukça zor ve hasta açısından özellikle enfeksiyon yönünden riskli hale gelmesidir.

Her ne kadar priapizm sonrası şişirilebilir protezlerin de akut olarak yerleştirildiği bildirilen vakalar olmasına rağmen, yayınlanan serilerin çoğu bükülebilir tek parçalı penil protez kullanımına atıfta bulunmaktadır. Kuşkusuz, priapizmi tedavi için yapılan kapsamlı girişimler sonucunda peniste aşırı morarma varsa veya daha önce başarısız bir şant prosedürü girişimi olmuşsa, ilk etapta daha az invaziv ve daha hızlı olan bükülebilir tek parçalı penil protez yerleştirilmesi uygulamasını tercih etmek ve ardından daha sonraki bir tarihte şişirilebilir bir protezin ikinci aşamada yerleştirilmesi daha akıllıca olabilir.

Tarihsel olarak bükülebilir tek parçalı penil protezlerin kullanılabileceği diğer bir durum  retropubik boşluğun yok olması olarak kabul edilirdi. Retropubik boşluk normalde bizim üç parçalı şişirilebilir protez cerrahisinde protezin rezervuar kısmını koyduğumuz idrar torbasının yanındaki boşluktur. Bu boşluk özellikle prostat veya mesanenin kanser ameliyatını geçiren hastalarda kaybolur ve bu hastalar potansiyel olarak bükülebilir tek parçalı penil protezler için aday olarak gösterilmekteydiler. Ancak rezervuar sistemlerinin gelişmesi ile artık rezervuarları karın kaslarının altı dahil başka yerlere de koyabilmekteyiz.

 

Ekonomik ve cerraha bağlı nedenler

Dünyanın şişirilebilir penil protezlerin geri ödemesinin yapılmadığı bölgelerinde, zaman zaman bükülebilir tek parçalı penil protezlerin yerleştirilmesini belirleyen diğer konular arasında maliyet de yer almaktadır. Bunun yanında,  nispeten seyrek penil protez yerleştiren düşük volümlü cerrahların, yerleştirilmesi doğal olarak daha kolay olan bükülebilir tek parçalı penil protezleri kullanması cerrah açısından daha konforlu bir ameliyat olabilir.,

 

Sonuç olarak, kendi klinik tecrübem ve literatüre baktığımızda, şişirilebilir üç parçalı protezlerin penil proteze ihtiyaç duyan erkeklerin büyük çoğunluğu için daha fazla memnuniyet sağladığını göstermekte. Bununla birlikte, bükülebilir tek parçalı protezlerin belki de daha akıllıca bir seçenek olduğu bazı durumlar vardır ve maliyet veya tercih nedenleriyle bükülebilir bir protez kullanmak isteyen hastalar nadir de olsa klinikte karşımıza çıkmakta. Bunun için bence hangi penil protezi taktırmalıyım için prensip, doktorun hasta için neyin en iyi olduğunu belirlemesinden ziyade, doktorun hastaları tüm seçenekleri hakkında bilgilendirmesi ve böylece kendileri için en iyi olan tedaviyi seçebilmeleri olmalıdır.

 

Randevu ve sorularınız için tıklayınız.

 

Doç. Dr. Murat Gül

02.01.2024

 

İlgili Yazılar