• info@drmuratgul.com
  • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
  • Pzt - Salı: 8:00 am - 17:00

Doç. Dr. Murat GÜL - Androloji

Şişirilebilir Üç Parçalı Penil Protez Ameliyatı Sonrası Sizi Bekleyenler !

  • Anasayfa
  • Blog
  • Şişirilebilir Üç Parçalı Penil Protez Ameliyatı Sonrası Sizi Bekleyenler !

Şişirilebilir Üç Parçalı Penil Protez Ameliyatı Sonrası Sizi Bekleyenler !

Şişirilebilir üç parçalı penil protez yerleştirilmesi ameliyatı yapan doktorların protez yerleştirilmesi prosedürü için bir dizi seçeneği vardır. Şişirilebilir bir penil protezin yerleştirilmesi penisin altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilebilir; buna peno-skrotal yaklaşım denir. Ya da cerrahlar penisin üstündeki alt karın bölgesinde bir kesi yapabilirler; buna da infra-pubik yaklaşım denir. Aşağıdaki görsellerde kesilerin nasıl yapıldığına dair fikir edinebilirsiniz. Son zamanlarda peno-skrotal yaklaşım popüler hale gelmiştir. Benim de ameliyatlarımda sıklıkla kullandığım yöntem peno-skrotal yaklaşım. Şu anda ABD'de dahil olmak üzere birçok uzman ürolog bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yaklaşımlar arasındaki farkları önceki yazımdan okuyabilirsiniz. 

Resim 1     Resim 2

Penil protezleri kliniğimizde, hastalara ayakta tedavi edilen bir ameliyat olarak veya bir gece yatışla yerleştiriyoruz. İşlemden önce hastalara ameliyat öncesi özel antibiyotikler veriyorum. Protez yerleştirilmesi için penisin yaklaşık 1 cm altından yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda bir kesi yapıyorum. Kesi yerinde daha sonra küçük, gözle görülmesi oldukça zor düz bir yara izi olabilir. Yara izi olsa da bu iz genellikle kılların uzamasıyla gizlenecektir. Deneyimli bir protez cerrahı olduğumdan prosedürün uygulanması genellikle yaklaşık 45-50 dakika sürer. 

Gelelim makaleminizin konusu ameliyat sonrası sizi bekleyenlere...

İşlemin sonunda, uygun iyileşme ve toparlanmanızı sağlamaya yardımcı olacak bazı adımlar atacağız. Örneğin, bir Jackson-Pratt emme drenini ameliyat alanında bırakacağım ve sıkıştırıcı bir "mumya" sargısı ile penisin etrafına büyük bir gazlı bez saracağım. Bunlar yaklaşık 24 saat boyunca ameliyat alanında bırakılacak ve deneyimlerime göre penil protez yerleştirilmesi ameliyatından sonra şişlik miktarını ve dolayısıyla ağrıyı azaltabildikleri için iyileşmenizi önemli ölçüde hızlandıracaklardır. Drenin gece boyunca ortalama çıkışının 50-100 cc olacağını bekliyorum. Yine sizi küçük tuvalate çıkma zahmetinden korumak amacıyla penisten ince bir sonda takmaktayım ve 24 saat sonra bu sondayı da çekmekteyim. Hastaların mahremiyeti açısından ameliyat sonrası takipleriniz mutlaka hastanemizin tek kişilik özel odalarında yapılmaktadır.

Dren, sargı ve sonda çıkarıldıktan sonra hastanın 7. gün duş almasına izin veriyorum. Ameliyat sonunda %75 ereksiyonda bırakılan şişirilebilir penil protez de ameliyat sonrası 1. günde yaklaşık %50 ereksiyona indirilir. Özellikle hastaya ameliyattan sonra bir hafta boyunca kullanması için ağzıdan antibiyotik, yeterli ağrı kesici ve dışkı yumuşatıcılar veriyorum.

Hastaya 10-14 gün boyunca ağrı ve biraz şişlik olmasını beklemesini normal olmasını söylüyorum. İki hafta sonra hastayı ameliyat sonrası bir ziyaret için kliniğe çağırıyorum ve pompanın yeri ve kullanımı hakkında hastayı bilgilendiriyorum. Tipik olarak, ağrı ve şişliğin büyük kısmı bu iki haftalık randevuya zaten kadar gerilemiş oluyor. Ameliyat sonrası gelişen kanamaları inceleyen çalışmalar daha çok bu kanamaların aşırı fiziksel aktivite ve erken kan sulandırıcı ilaçlara bağlanması ile ilişkili olduğunu göstermekte. O yüzden hastalarıma bu hususlarda azami dikkat çekiyorum.

Bir sonraki ziyareti işlemden beş ila altı hafta sonra planlıyorum. Bu ziyaret, hastanın pompaya hakim olduğundan ve herhangi bir şişlik veya rahatsızlığın tamamen çözüldüğünden emin olmak için. Hastaya protezin tam indirilmesi (deflasyon) konusunda talimat vermek önemli. Tam ve eksiksiz deflasyon, cihazın tamamen doğal görünmesini sağlar. İndirildiğine, şişirilebilir penil protez hastayı soyunurken görebilecek herhangi biri tarafından tespit edilemez.

Tam ve eksiksiz şişirme ve uygun şekilde indirme hedeflerini gerçekleştirdikten sonra hastayı cihazın serbest kullanımı konusunda artık serbest bırakıyorum.Bu süreç hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle 4-6 hafta almakta. Ancak iş tabi burda bitmiyor. Sonraki 6 ay boyunca daha iyi kozmetik sonuçlar elde etmek için hastaya cinsel ilişkiye girmese bile protezi günde 20-30 dakika maksimum düzeyde şişirilmiş halde bırakmasını istiyorum. Son olarak, hastayı altı aylık bir takip ziyareti için ve daha sonra sadece gerektiğinde görüyorum.

Randevu ve sorularınız için tıklayınız.

 

Doç. Dr. Murat Gül

28.01.2024

www.drmuratgul.com

İlgili Yazılar