• info@drmuratgul.com
  • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
  • Pzt - Salı: 8:00 am - 17:00

Doç. Dr. Murat GÜL - Androloji

Penil Protezler Hakkında Yaygın Söylentiler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Penil Protezler Hakkında Yaygın Söylentiler

Penil Protezler Hakkında Yaygın Söylentiler

Sertleşme problemi (erektil disfonksiyon) ilgili devam eden sorunlar cinsel yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip ve bu sorunlara çözüm arıyorsunuz. Doktorunuz size penil protez ameliyatı önerdi ancak bu tedavi biçiminin sizin için en iyi çözüm olup olmadığını düşünürken aklınızda bazı sorular var.

Evet! Bu konuda yalnız değilsiniz. Penil protez yerleştirilmesi diğer adı ile mutluluk çubuğu yerleştirilmesi ameliyatı önerdiğim hemen hemen her hastanın ortak bazı çekinceleri var. Şunu en baştan söylemeliyim ki ben ve ekibim hasta eğitiminin her şeyden önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden alacağınız herhangi bir tedaviyi tam olarak anladığınızdan emin olmak istiyoruz, bu nedenle burada penis protezleri ile ilgili kulaktan kulağa yayılan bazı söylentileri sizler için yakından incelemek ve sizleri aydınlatmak istedim.

 

Söylenti 1: Penil protez ameliyatı sonrası penisimin görünümünü değişecek!
İster yarı sert (bükülebilir) ister şişirilebilir bir protez tercih edin, bu cihazlar penisinizin sarkık veya ereksiyon halindeki görünümünü değiştirmez. Burda tek fark, bükülebilir protezleri gizlemek şişirilebilir protezlere göre daha zordur. Yine doğal sertleşmeyi en iyi şişirilebilir protezler taklit ettiği için, doğala en yakın görünüm haliyle şişirilebilir protezler ile sağlanmakta.

Söylenti 2: Penil protez ameliyatı penis hissini etkiler!
Size güzel haberlerim var! Peniste hissiyatı sağlayan yapılan sinirlerdir ve penise protez yerleştirdiğimizde, aslında penisinizdeki sinirlerin hiçbirine dokunmayız, bu da cinsel ilişki sırasında genellikle yaşadığınız hislerin aynısını yaşamanız gerektiği anlamına gelir. Yani ameliyat sonrası peniste herhangi bir his kaynı yaşamazsınız.

Söylenti 3: Penil protez ile boşalma daha zordur!
Aynı hisleri hissedebildiğiniz gibi, normalde yaptığınız gibi de boşalabilirsiniz. Size bir mutluluk çubuğu taktığımızda, cihazın boşalma sisteminiz üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Ameliyat öncesi ne ise sonrası da o...

Söylenti 4: Penil protez ile MR çekilmeme engel olur!
MR çektirmeniz gerekiyorsa, öncelikle vucudunuzda herhangi bir cihazınız olup olmadığı sorulacaktır. Penil protez taktırdığınızı kesinlikle MR teknisyenine açıklamalısınız ve teknisyen bu nedenle bazı ayarlamalar yapabilir. Ancak yeni nesil protezlerde bu problemler yoktur ve kullandığımız ürünler genellikle MR dostudur.

Söylenti 5 :Güvenlik kontrolünden geçerken cihaz öter! 
Alışveriş merkezi veya havaalanındaki gibi güvenlik kontrollerinden geçerken herhangi bir sorun yaşamazsınız, ancak her ihtimale karşı size bir kart veriyoruz.

Söylenti 6: Ameliyattan sonra büyük bir enfeksiyon riski vardır
Bir zamanlar, penil protez yerleştirilmesi ameliyatını takiben daha yüksek enfeksiyon riskleri söz konusuydu vardı. Ancak, ameliyatın yapılış şeklindeki gelişmeler ve ameliyat öncesi verilen antibiyotik rejimleri ile bu riski önemli ölçüde azalmıştır. Hastalarımızın çoğunu şeker hastaları oluştursa bile son 3 yılda yaptığımız ameliyatlarda hiç bir ciddi enfeksiyon ile karşılaşmadım.

Söylenti 7: Partnerim veya eşim bende protez olduğunu anlayacak!
Pompayı göremezsiniz veya cinsel ilişki sırasında pompayı hissedemezsiniz. Bu nedenle siz söylemediğiniz takdirde ve kimse protezinizin olduğunu bilmeyecek.

Söylenti 8: Penis protezi ameliyatı için çok yaşlıyım.
Erkekler her yaşta seks yapabilir. Bazen çok genç yaşta bazen de 90'lı yaşlardaki erkeklerin penis protezleri yerleştiriyorum. Bu tamamen sizin aktif cinsel hayat isteyi istememeniz ile ilgili...

Penil protezler ile ilgili birkaç yaygın söylentiye odaklanmışken, birkaç hususu da burada tartışmak isterim.

Penil protezler ile birlikte gelen bazı potansiyel yan etkiler vardır, bunlardan biri de artık doğal veya kendiliğinden ereksiyon olamayacağınız gerçeğidir. Penil protez ile sertleşmeniz yalnızca sizin katılımınızla (protezi bükerek veya pompayı şişirerek) gerçekleşecektir.

Ayrıca, her cihazda olduğu gibi, parçalar aşınabilir ve mekanik arıza oluşabilir. Bu riskleri en aza indirmek için, piyasada en iyi başarı oranlarına sahip ürünleri kullanıyorum.

Aslında, meşhur bir protez şirketinin 39.000'den fazla hasta üzerinde yürüttüğü bir çalışmada penil protezlerin yedi yıllık mekanik sağkalımının %94,5'ten fazla olduğunu tespit edilmiştir.

 

Bu blog yazısında penil protezler ile ilgili bazı önemli noktaları ele aldığımı umuyorum. Gözden kaçırdığım bir şey varsa veya diğer sorularınızı tartışabileceğimiz bir randevu ayarlamak için lütfen tıklayın.

 

Doç. Dr. Murat Gül

06.02.2024

www.drmuratgul.com

İlgili Yazılar