• info@drmuratgul.com
  • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
  • Pzt - Salı: 8:00 am - 17:00

Doç. Dr. Murat GÜL - Androloji

Penil Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme

Penil Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme

Penil protez implantasyonu veya mutluluk çubuğu yerleştirilmesi ameliyatını olmayı düşünen herkesin en büyük endişelerinden biri, iyileşme süreci sırasında ve sonrasında onu nelerin beklediğidir. Erektil disfonksiyonunuzu (sertleşme probleminizi) tedavi etmek için bu prosedürü düşünüyorsanız, bunun nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Penis protez implantasyonu ameliyatı ile ilgili iyi haber, iyileşmenizin çok az bakım gerektirmesi ve nispeten kolay ve hızlı olmasıdır. Bu operasyondan sonra iyileşme sürecinde sizleri nelerin bekleyebileceği ve bu tedavinin sertleşme probleminizi tedavi etmek için iyi bir çözüm olup olmadığını anlamak için biraz konuşalım.

Ameliyat sonrası iyileşme periyodu

Penil protez implantasyonu ameliyatı çoğu zaman günübirlik yapılan bir operasyondur, bu nedenle kliniğimizde sizi 1 gece misafir ettikten sonra iyileşmeye başlamak için hemen eve gidebilirsiniz. Ameliyattan sonra hafif bir ağrı olması gayet doğal ancak bu ağrı hayal edebileceğiniz kadar acı verici değil. Zaten taburcu edilirken sizlere ağrı kesici reçete ediyoruz. İlaçları reçete edildiği şekilde aldığınızda ağrı ile ilgili hiç bir probleminiz olmayacaktır. Bunun yanında her ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyonu önlemek için antibiyotik de reçete ediyoruz. Enfeksiyon gelişmemesi açısından antibiyotiklerin tamamını bitirmeniz gerekiyor.

Ameliyat kesisi çevresinde ağrı, morarma ve şişlik hissi yaşamanız oldukça normaldir ve bu şikayetler genellikle bir hafta sonra azalmaya başlar ve iki hafta sonra tamamen geçecektir. Ancak kızarma, akıntı gibi ters veya beklenmedik görünen herhangi bir etki görürseniz mutlaka bize hızlı bir şekilde dönüşünüzü bekliyoruz.

Kesinizin üzerinde özel bakım gerektiren bir sargı olacaktır. Genellikle su geçirmeyen pansumanlar ile 24 saat sonrası duş almanıza izin veriyoruz. Ancak banyo yapmanız 1 hafta süre ile yasak. Ameliyat sonrası 1 haftalık süreçte günlük pansuman gerekebilir. Bunu taburcu olurken sizlere tarif ediyoruz.  İyileşme sürecinde vücudunuzun iyileşmesine izin verin. Ağır kaldırmaktan veya kesi iyileşmesini engelleyebilecek herhangi bir şeyden kaçınmaya dikkat edin.

İlgili Yazılar