• info@drmuratgul.com
  • Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
  • Pzt - Salı: 8:00 am - 17:00

Doç. Dr. Murat GÜL - Androloji

Penil Protez İmplantasyonu

Penil Protez İmplantasyonu

Genel Bakış

Bu bölümde hastalarım tarafından bana penil protez implantasyonu ile ilgili en çok sorulan sorulara yanıt arıyor olacağım. Penis protezi veya daha yaygın adıyla mutluluk çubuğu, iktidarsızlığı (erektil disfonksiyonu) olan erkeklerin sertleşmesini (ereksiyon) sağlamak için penisin içine yerleştirilen cihazlardır. Bu protezler tipik olarak iktidarsızlık için diğer tedaviler (ağızdan alınan sildenafil, tadalafil gibi ilaçlar veya penise yapılan papaverin, alprostadil gibi enjeksiyonlar) başarısız olduktan sonra önerilmesine rağmen bazen ilaç veya enjeksiyon kullanmak istemeyen veya bu tedavi türlerine uyum sağlayamayan hastalara da önerilebilir.

Yarı sert ve şişirilebilir olmak üzere iki ana tip penis protezi vardır. Her bir protez türü farklı şekilde çalışır ve çeşitli artıları ve eksileri vardır. Burda en önemli nokta hastalarımın penis protezlerinin yerleştirilmesi için ameliyat gerektiğinin bilinmesidir. Penis protezlerinin tipini seçmeden önce, hastalarımla olası riskler, komplikasyonlar ve ve ameliyat sonrası bakım da dahil olmak üzere işlem hakkında muhakkak detaylı bilgi veriyorum.

 

Neden Yapıyoruz?

Aslında çoğu erkek için ameliyatsız iktidarsızlık seçenekleri ile (ilaçlarla veya penis pompası veya enjeksiyon)  başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer bu tedavileri kullanmak sizin için uygun değilse veya bu yöntemleri kullanarak cinsel aktivite için yeterli bir sertleşme elde edemiyorsanız penis protezlerini düşünebilirsiniz.

Burda şunu da belirtmek istiyorum. Penis protezleri penisin içinde yara izine neden olan, peniste eğilme ve ağrılı ereksiyonlara  yol açan ve Peyronie hastalığı olarak da bilinen bir durumu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Ve penis protezleri aslında herkes için uygun olmayabilir. Örneğin iyi kontrol edilmeyen  bir şeker hastalığı diyabet veya önemli bir kalp hastalığı varsa bu ameliyatı gelişebilecek yan etkiler yönünden detaylı konuşmamız gerekir.

Bunun yanında penis protezleri erkeklerin sertleşmesini sağlarken, bazı yanlış bilinen şeylere de katkıda bulunmaz. Örneğin erkeğin cinsel isteğini veya hissini artırmaz. Ayrıca penisinizi ameliyat sırasında olduğundan daha büyük yapmaz. Aslında, ameliyattan sonra sertleşmiş penisiniz eskisinden biraz daha kısa görünebilir.

 

Riskler

Penil protez yerleştirilmesi ameliyatının en önemli ve istemediğimiz riski enfeksiyondur. Aslında her ameliyatta enfeksiyon riski mevcut. Ancak penil protez yerleştirilmesi ameliyatı sonrası gelişen enfeksiyonlar için durum biraz farklı. Tipik olarak ameliyattan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkabilen enfeksiyonu tedavi edebilmek için bzen yoğun antibiyotik tedavileri yetersiz kalmakta ve bu nedenle protezi çıkarma ameliyatı gerekli olabilir. Özellikle omurilik yaralanmanız veya diyabetiniz varsa enfeksiyon riskiniz artabilir.

Teknolojinin gelişmesiile yeni protez tasarımları oldukça güvenilir, ancak nadir durumlarda bu protezler arızalanabiliyor. Sonuçta mekanik bir aksam... Bozuk bir protezi onarmak veya değiştirmek için ise hastanın yeniden ameliyata alınması gereklidir, ancak başka bir ameliyat istemiyorsanız bozuk bir cihaz yerinde bırakılabilir.

 

Ameliyata sizi nasıl hazırlıyoruz?

Öncelikle ayrıntılı bir tıbbi öykünüzü alıyoruz. Kullandığınız ilaçlar ve geçirdiğiniz ameliyatlar bizim için çok önemli. Fizik muayene yaparak penis yapınızı değerlendiriyoruz. Peniste herhangi bir eğrilik ve plak varlığında protez yerleştirilmesi esnasında ilave prosedürler gerekebilir bu yüzden bu durumların ameliyat öncesi tayini oldukça önemli. Bütün bunlar bittikten sonra size en uygun protezin seçimi için birlikte karar veriyoruz. Buraya önemli bir not bırakmak istiyorum. Bu ameliyatın kalıcı ve geri döndürülemez bir ameliyat olduğunu unutmayın!

Genel olarak iki ana tip penil protez var:

Bunlardan ilki ve en yaygın kullandığımız "Şişirilebilir protezler". Bu protezlerin güzel yanı sertleşme oluşturmak için şişirilebilir ve diğer zamanlarda söndürülebilir olmaları. Üç parçalı şişirilebilir protezler, karın duvarının altına yerleştirilen sıvı dolu bir rezervuar, skrotumun içine yerleştirilen bir pompa ve bir serbest bırakma valfi ve penisin içinde iki şişirilebilir silindirden oluşur. Teknik detaylarda boğulmanıza gerek yok, dışardan hiç bir şey gözükmücek... Sadece el yardımıyla penisi şişirip bir düğme ile protezi indirebileceksiniz. Üç parçalı protezlerin piyasada bazı modifikasyonları mevcut. Mesela enfeksiyonları azaltmak amaçlı antibiyotik kaplı olanlar ve enine boyuna genişleyen tipler...

Aslında iki parçalı model de benzer şekilde çalışır, ancak sıvı rezervuarı skrotuma yerleştirilen pompanın bir parçasıdır. Her iki cihazda da rezervuar ameliyat günü tuzlu su ile doldurulur ve cihazın içinde kalır.

Semirijit çubuklar veya bükülebilien mutluluk çubuğu dediğimiz üçüncü tür protezler ise her zaman serttir. Cinsel aktivite sırasında penisin dümdüz olması sağlanır ve cinsel aktivite sonlandığında protez vücuda doğru bükülüp saklanabilir.

Tabi şimdiden kafanızın karıştığını görebiliyorum. Bu nedenle bu 3 tip protezin farklılıklarını avantaj ve dezavantajlarını aşağıdaki tabloda göstermek istiyorum. Ama merak etmeyin zaten protez türüne beraber karar veriyor olacağız.

 

Penil protez tipi Avantajları Dezavantajları
Üç parçalı şişirilebilir protezler - En doğal ve sert ereksiyonu yaratır
- İndirildiğinde gevşeklik sağlar

 

- Diğer protezlere göre daha fazla arıza yapabilecek parçaya sahiptir
- Karın içinde veya karın kaslarının altında bir rezervuar gerektirir

 

İki parçalı şişirilebilir protezler - Söndürüldüğünde kısmi gevşeklik sağlar

 

- Mekanik olarak semirijit bir proteze göre daha karmaşıktır
- Üç parçalı protezelere göre daha az sert ereksiyon sağlar

 

Semirijit çubuklar

 

- Parça sayısının az olması nedeniyle arıza ihtimali düşüktür
- Zihinsel veya el becerisi sınırlı olanlar için kullanımı kolaydır

 

- Her zaman hafif sert bir penisle sonuçlanır
- Penisin iç kısmına sürekli baskı uygulayarak yaralanmaya neden olabilir
- Giysilerin altına gizlemek zor olabilir

 

Evet protez tipine karar verdik. Bundan sonra ameliyat öncesi dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Bunlar için tabi yine birlikte hareket ediyor olacağız. Örneğin, kan sulandırıcı (aspirin, coumadin, plavix, vb.) ilaçları ameliyattan en az 1 hafta önce kesmemiz gerekecek. Buna ilaveten ameliyattan önce en az 6-8 saat bir şey yiyip içmemeniz gerekiyor. Yine ameliyat öncesi enfeksiyondan korunmak için sizlere bir takım önerilerde bulunacağız...

Hastaneye yatış ve ameliyat süreci

Penil protez yerleştirilmesi ameliyatı yapacağımız her hastayı mutlaka özel odaya yatırıyoruz ve işlemleri mutlak mahremiyet kurallarına göre uyguluyoruz. Ameliyat günü enfeksiyondan korunmak amaçlı ameliyattan yaklaşık 1 saat önce koruyucu antibiyotiklerinizi uyguluyor ve genellikle günün ilk ameliyatı olarak ameliyatınızı gerçekleştiriyoruz.  Ameliyat esnasında genel anestezi veya belden aşağı uyuşturma yöntemi dediğimiz spinal anesteziyi tercih edebilirsiniz. Bu konuya genellikle mevcut hastalıklarınızı da göz önüne alarak anestezi uzmanı doktor ile birlikte karar veriyoruz.

Ameliyat sırasında idrar torbanızı boşaltmak için  penisiniz yoluyla mesanenize bir sonda yerleştiriyoruz. Takiben sadece skrotuma ufak bir kesi yaparak ameliyata başlıyoruz. Doğru boyuttaki protezi seçmek için ameliyat esnasında ölçümleri yapıp ve protez silindirlerini penisinizin içine yerleştiriyoruz. Protez boyutları ameliyat esnasında vücut ölçülerinize göre özelleştirmekteyiz. Protez yerine yerleştirildikten sonra kesiyi dikerek kapatıyoruz. Penil protez ameliyatı protezin tipine göre 45 - 90 dakika kadar sürmektedir.

Ameliyat sonrası süreç

Ameliyat ettiğimiz gün sizi hastanemizde misafir ediyoruz. Ertesi gün sabah erkenden sondayı çıkarıyoruz ve sizi taburcu ediyoruz. Taburculuk sonrası bir hafta boyunca evde kullanmak üzere ağrı kesici ve antibiyotik yazıyoruz. Genellikle 4. hafta sonunda cihazı nasıl kullanacağınızı size öğretiyoruz ve pratik yapma fazına geçiyoruz. Bu bir iik haftalık süreçte şişirip söndürme egsersizleri ve pompayı çevreleyen alanı germe egsersizlerini önermekteyiz. Hastalarımızın çoğu ameliyattan yaklaşık 4 ila 6 hafta sonra yorucu fiziksel aktiviteye ve cinsel aktiviteye başlayabilmektedir. 

Sonuç olarak...

Her ne kadar penil protez yerleştirilmesi ameliyatı sertleşme problemi ameliyat gerektiren bir tedavi olmasına rağmen, bu protezlere sahip olan çoğu erkek ve partneri protezlerden memnun olduklarını bildirmektedir. Aslında, penil protez cerrahisi tüm sertleşme bozuklukları tedavileri arasında günümüzde en yüksek memnuniyet oranına sahip tedavi biçimidir. 

Bu nedenle sertleşme sorunu ile mücadele eden tüm beylerin, bu çözüm yolunu değerlendirmesi önemlidir. Kliniğimizde, gizliliğe saygı duyan, deneyimli bir ekiple karşılaşacak ve sağlığınıza önem veren bir destek bulacaksınız. Eğer siz ya da sevdikleriniz sertleşme sorunuyla karşı karşıyaysanız, vakit kaybetmeden benimle iletişime geçebilir ve bireysel bir değerlendirme için randevu alabilirsiniz. Unutmayın ki, sağlığınız bizim önceliğimizdir. 

Size özel çözümlerimiz ve deneyimli ekibimizle tanışmak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

 

Penil protez ile ilgili diğer merak ettikleriniz için aşağıdaki makalelerime göz atabilirsiniz

 

Bükülebilir vs Şişirilebilir (3 parçalı) Penil Protez? Hangisini Seçmelisiniz?

Şişirilebilir Üç Parçalı Penil Protez Ameliyatı Sonrası Sizi Bekleyenler !

Penil İmplantlar Hakkında Yaygın Söylentiler